Регистрацията на едноличен търговец или търговско дружество може да премине съвсем гладко, ако знаете какво точно да правите, защо го правите и как да го направите. Ето и важните моменти при регистрацията на нова фирма.
1. Решете под каква форма е най-удачно да упражнявате своята търговска дейност. Възможните варианти според българското законодателство са:
А/ Като едноличен търговец /ЕТ/
Б/ Като търговско дружество:
– Дружество с ограничена отговорност /ООД/
– Еднолично дружество с ограничена отговорност /ЕООД/
– Акционерно дружество/Еднолично акционерно дружество
2. Изберете наименованието /фирмата/, под което ще упражнявате своята дейност. За целта предварително направете справка за правата върху фирма в сайта на Търговския регистър.
3. Запазете наименованието, което сте избрали.
4. Определете предмета на дейност. Необходимо по закон условие при регистрацията на фирма е да посочите основната дейност, която ще извършвате. По начало няма ограничения по отношение на това какви и колко дейности ще изброите като част от вашия предмет, но съобразете, че, ако посочите дейности, които са с особен режим подобно на хазартните игри, продажбата на алкохол и цигари, на медикаменти, заложните къщи, обменните бюра и др., е необходимо да имате съответния лиценз и регистрация, които трябва да представите при регистрацията на вашата фирма в Търговския регистър.
5. Изберете седалище и адрес на управление. На посочения от вас адрес ще се получават всички съобщения, свързани с дейността на фирмата. Включително съобщения от вашите клиенти и партньори и различни общински и държавни институции. Този адрес е еквивалент на постоянния адрес на всяко физическо лице.
6. Подайте всички документи в търговския регистър. Подаването на документите може да стане както физически, така и онлайн, ако разполагате с електронен подпис. В зависимост от формата, под която ще упражнявате търговска дейност /ЕТ,ООД, ЕООД, АД и др./, трябва да попълните съответно заявление по образец и да приложите предвидения в закона набор от документи, специфични за различните форми на упражняване на търговска дейност. Необходимите документи е добре да бъдат изготвени от юрист, за да се избегнат последващи откази за регистрация, поради липса на някои важни елементи в документите.
7. Заплатете държавна такса. Непосредствено преди подаването на документите се заплаща държавна такса за регистрация, която също се определя в зависимост от формата, под която ще упражнявате своята дейност. Тази такса е различна от сумата на капитала (при ООД, ЕООД , АД, ЕАД), която сума се внася по сметка в някоя банка, открита на името на бъдещата фирма.
8. След подаване на необходимия набор от документи фирмата ще бъде регистрирана в срок от около 14 работни дни.