Започването на нов бизнес обикновено е свързано с добре премислено решение. Или поне така би трябвало да бъде на теория. Не е изключено обаче, когато вече се наредите на опашката, за да подадете документите за регистрация на новата ви фирма, нейният предмет на дейност да няма нищо общо с първоначалната ви идея. Просто в процеса на проучване, което сте направили от раждането на идеята ви за бизнес до момента на нейната реализация, сте видели, че има по-печеливши и перспективни ниши, където можете да се реализирате.
В поредица от три текста ще разкрием кои са според нас най-перспективните индустрии за стартиране на бизнес в момента и близкото бъдеще. Започваме с първите пет:
1. Опазване на околната среда – консултантска дейност. Трябва да сте били в кома или да сте живели в пещера през последните 5 години, за да не сте усетили натрапчивата „зелена” еко идея, която ни залива през всички възможни комуникационни канали. Е, не е трудно да се досетим, че именно в екологичното консултиране се крият сериозни възможности за добър бизнес. Според изследване на IBISWorld става въпрос за пазар с размер 17.8 млрд. долара и очакван ръст от 9% годишно през следващите 5 години. Консултанти се търсят най-често във връзка с проекти за инсталиране на соларни панели или вятърни турбини. Очаква се обаче и развитие на пазара на ниво домакинства, които имат желание да са по-екологични. Ще се търси експертиза в управлението на качеството на въздуха, почвата и водата, смятат от Inc.com.
2. Преводачески услуги. Многоезичието на Европа е чудесна предпоставка за развитие на бизнеса с преводачески услуги. Най-добрият вариант е да потърсите достатъчно капитал, за да успеете да отворите няколко офиса като задължително единият се намира в Брюксел, където търсенето на подобни услуги, а и нивото на заплащане са високи.
Другият вариант е да потърсите късмета си зад океана. Най-големите потребители на преводачески услуги в САЩ са армията и международните организации. През изминалата година преводаческата индустрия в САЩ регистрира ръст от 18%, достигайки 2.7 млрд. долара, според AnythingResearch.com. По впечатляващо е, че според данни на същия източник, тя расте със средно 22% годишно от 2004 г. насам.
Добър избор за създаване на устойчив преводачески бизнес е да се фокусирате в превода и изготвянето на нишови документи и текстове. Направете собствено проучване и вижте къде има най-голям смисъл като започнете от разпространението на маркетингови и рекламни текстове на няколко езика за мултинационални компании и стигнете до превод на специализирани текстове за здравното министерство, например.
3. Разработване на мобилни приложения. Няма спор. След появата на вездесъщия iPhone през 2007 светът вече не е същия. Все повече хора вече имат смартфони и ги използват за всевъзможни неща. Скорошно проучване показа, че 30% от американците, които притежават смартфон, го използват още преди да са станали от леглото си сутрин. Всичко това доведе до очакван бум в търсенето и предлагането на мобилни приложения. Изборът към момента е в общи линии дали да се съсредоточите върху създаването на такива за iOS или Android операционна система. Разбира се има пазар и за приложения, насочени към телефоните на Nokia и тези, които работят с Windows Mobile, но той е значително по-малък.
Ако решите да се развивате в тази сфера, имайте предвид, че в момента услугите, базирани на местоположението са във вихъра си. Така че помислете каква иновация можете да създадете в тази сфера. Освен това само за последните три години компании, занимаващи се с разработка на геолокационни приложения, са набрали над 650 млн. долара в над 60 сделки, сочат данните на Dow Jones.
4. Биоземеделие. Ако един килограм ориз струва средно 2 лв., то един килограм биоориз ще струва около 7 лв. Разликата е голяма и не се отнася само за оризовите продукти, а за всяка стока, попаднала в магазина с надпис „био” на нея. Проучете внимателно възможностите за финансиране по европейските програми за развитие на бизнеса. Проучете пазара на биопродукти и идентифицирайте стоките, чието потребление има най-голям потенциал за растеж. След това не се притеснявайте да инвестирате в тях – хората са полудели по всичко „еко” и „био” и са склонни да плащат умопомрачителни цени, за да се впишат в този модерен лайфстайл. Защо да не се възползвате?
5. Чай и здравословни напитки. Здравословният начин на живот е другата модерна тема от последните години. Все повече хора се опитват да полагат целенасочени усилия, за да живеят по-здравословен и целесъобразен живот.
Чаят пък от своя страна е предпочитана напитка почти навсякъде по света. Само пазарът в САЩ възлиза на над 2.5 млрд. долара. Очаква се потреблението на чай да расте драстично през следващите години именно, заради здравословната мания и осъзнаването на голяма част от потребителите, че газираните напитки и евтини сокове са всичко друго, но не и полезни за тяхното здраве. Така че – помислете за създаване на малко производствено предприятие за чай. Създайте вкусен и конкурентен продукт и опитайте късмета си в Западна Европа и САЩ.
6. Зелени играчки. Играчките като цяло са много привлекателна бизнес ниша, защото малките деца притежават дарбата да изнудват родителите си за всяка нова играчка, която видят на витрината или по телевизора. Родителите от своя страна са склонни да плащат високи суми, за да правят децата си щастливи. Зелените играчки, както може би се досещате, са тези, които се водят „екологични”. Не е учудващо, че тази ниша расте с много големи темпове, имайки предвид цялата зелена еуфория от последните години.
Всъщност данните на NPD Group сочат, че размерът ѝ е 21.9 млрд. долара. По-привлекателното обаче не е самият обем, а темповете на растеж. Те са двуцифрени поне от 2007 насам за голяма част от компаниите, които попадат в бизнеса със зелени играчки. Компанията Green Toys, базирана в Калифорния, например, регистрира 80% ръст всяка година от 2007-ма насам. Тя продава играчки, произведени от преработени материали, пише списание Inc.
7. Игри за мобилни телефони. Чували сте за „фермата” във Facebook, нали? Тя е само един малък пример за успешна онлайн игра. Нейната популярност се мултиплицира сред многобройни потребители, които вече ѝ се радват и чрез своите мобилни телефони.
Andry Birds е другият горещ пример за успешна игра за смартфон. Нейните създатели трупат милиони и вече мислят новите си проекти. А вие не се бавете, скачайте в надпреварата и създайте следващата игра, която ще е неразделна част от смартфон флората за десетки милиони потребители по света.
8. Онлайн дейтинг 2.0. Да, вярно е, че Facebook е достатъчно силен инструмент за нови запознанства с красиви/умни/страхотни/чудесни представители на противоположния пол, но се оказва, че това не е достатъчно. Доказва го добрият прием на сайтовете за запознанства, които предлагат не само база данни с потребители, а и инструменти, които обещават, че ще намерят правилния човек за вас, съобразявайки се с подробна информация, която потребителите на сайта споделят. Тази индустрия расте с 2.3% между 2008 и 2011 г. и се очаква да продължи с темп от 2.8% до 2016. В България пък има само един такъв сайт, който не е много убедителен. Може би това е вашата ниша.
9. Магазин за дрехи и аксесоари. По-скоро за аксесоари, отколкото за дрехи. Кризата намали ентусиазма за пазаруване на скъпи дрехи, но за сметка на това повиши вниманието към магазините за аксесоари. Хубавото е, че тенденциите показват желанието на хората да купуват повече такива аксесоари и при това – регулярно. За сметка на скъпите дрехи. Така че, не се бавете. Най-добрият вариант всъщност е да стартирате онлайн, където ще имате по-ниски разходи и достъп до широка аудитория. Използвайте Facebook, за да таргетирате правилната аудитория.
10. Училище за чужди езици. Светът никога не е бил по-свързан. Интернет и мобилните комуникации промениха начина, по който хората комуникират помежду си. Освен това политико-икономическата обстановка стимулира все повече пътуването на хората в различни държави. Всичко това води до нуждата от познаването на повече от един език. Английският е задължителен, но познаването на втори и трети език се считат за все по-силни конкурентни предимства за намиране на нова работа. Всичко това прави индустрията изключително привлекателна.