Идеята ви е чудесна. Готови сте да хвърлите ръкавицата на компании с глобално влияние и да спечелите милиони долари. Преди това обаче трябва да разпишете бизнес плана си, с който ще убедите инвеститорите, че наистина си струва да ви дадат парите си.
Често ентусиазмът и нетърпението на предприемачите им изиграва лоша шега именно в този ключов момент.
Писането на бизнес план е важно за намирането на първоначално финансиране, набиране на персонал, откриване на правилните хора за мениджърските ви позиции, изготвяне на дългосрочна маркетингова стратегия и най-вече, за да подредите отделните компоненти от плана ви за световно икономически господство така, че да са ви ясни на вас самите.
1. Бъдете фокусирани. Колкото и да искате не можете да напишете добър бизнес план, който да обхваща всички възможни приложения на вашия продукт или услуга. По-добре се фокусирайте върху една индустрия, един бизнес модел и решаването на един проблем. В противен случай рискувате да се плъзнете по повърхността и да направите недобро впечатление.
2. Не бъдете скучни. Все още има много хора, които си мислят, че включвайки думи, разбираеми за тесен кръг академични избраници в своя бизнес план, ще го направят по-добър и „тежък”. Истината е, че това съвсем не е така. Придържайте се към кратки и ясни изречения, изчистена теза и се постарайте да не бъдете скучни. Хората, които ще четат плана ви, ще прегледат още n на брой за същия ден. Така че се опитайте да изпъкнете с провокативен стил и се постарайте първата ви страница да е различна от името на проекта, гарнирано с логото на компанията ви. Бъдете креативни.
3. Бъдете реалисти. Може наистина да вярвате, че пазарът, на който ще продавате вашия неповторим продукт, е практически неограничен, но, ако напишете това в бизнес плана си, ще имате сериозен проблем. Избягвайте прекалено оптимистичните прогнози за размера на пазара и потенциалните продажби. По-добре заложете песимистични цифри, които леко подценяват продукта ви – така ще си спестите много неприятности в бъдеще.
Прекалено големите цифри са и сигнал, че или не знаете точно какво правите, или не си давате ясна сметка колко трудно ще ви бъде да ги постигнете. Не правете големи обещания, освен ако не сте абсолютно сигурно, че можете да ги реализирате. При това в срока, който сте посочили.
4. Не подценявайте конкуренцията. Много малко са идеите за продукти и услуги, които нямат абсолютно никаква конкуренция. Колкото и иновативна да е идеята ви, ако напишете, че ще сте единствените, които са се сетили за нея в галактиката, инвеститора ще си помисли, че или не сте направили достатъчно добро проучване, или се опитвате да го преметнете. Затова анализирайте добре и опишете конкуренцията, която ще се появи във всеки един етап от реализацията на новия ви продукт или услуга.
5. Не зацикляйте. Със сигурност имате любима фраза, която описва вашата бизнес идея. Не е никак добър подход обаче, когато я презентирате да повторите любимата си фраза дузина пъти, но с различни думи. Бъдете сигурни, че ще успеете да предадете основната си идея, но в никакъв случай не се въртете постоянно около нея. Има милион детайли, за които можете да говорите.
И тъй като писането на бизнес план често се оказва ключово за намирането на първоначално финансиране, набиране на персонал, откриване на правилните хора за мениджърските ви позиции, изготвяне на дългосрочна маркетингова стратегия и най-вече, за да подредите отделните компоненти за себе си, ще ви запознаем с още няколко често срещани грешки, които да избягвате.
6. Не мислите за конкуренцията. Добрите бизнес планове са в най-различни форми, размери и формати. Ако някой ви каже, че има точни изисквания като например 10 стр. А4 формат, 5 илюстрации, 2 таблици и 1 графика, имайте едно наум за компетентността му за в бъдеще.
Истината е, че инвеститорите четат толкова много бизнес планове, че най-важното за тях са две неща: идеята и нейното представяне. Не е задължително да се придържате към някаква общоприета форма. Напишете бизнес плана си така, както ви приляга и както пасва най-добре на вашата идея. Разбира се, направете най-добрите проучвания и анализи, но ги облечете във форма, която вие прецените. Кратка презентация, видеоклип, поема, класически бизнес план – изборът е ваш, а целта е, ако ви поканят да презентирате, да се чувствате възможно най-комфортно.
7. Включвате прекалено много възможности. Не е добра идея да се опитате да опишете всички възможни потенциални проблеми пред бизнеса ви през следващите 5 години. Вие може да сте наясно с тях, но това, което е най-добре да направите, е да опишете в бизнесплана си само тези, за които сте сигурни, че потенциалният инвеститор си дава сметка. Добавете още един акцент, с който да покажете, че мислите задълбочено в тази насока и спрете тук. Иначе рискувате да постигнете обратен ефект.
8. Не добавяте обратна връзка. Презентирането на бизнесплан, за който нямате никаква обратна връзка от експерти или потенциални клиенти/потребители, е често допускана предприемаческа грешка.
А всъщност да представите на голям инвеститор бизнес план, в който са допуснати елементарни грешки, е доста по-зле, отколкото въобще да не представите бизнес план. Така че, опитайте се да се свържете със специалисти, които да цитирате. Потърсете представители на бъдещата ви услуга или продукт, разкажете им за него и споделете тяхната реакция. Но най-важното е да намерите няколко човека, които вече са минали по вашия път и да поискате по няколко думи от тях. Инвеститорите често се доверяват на предприемачи, които вече са успели да намерят финансиране за идеите си.
9. Давате противоречиви твърдения. Бъдете абсолютно сигурни, че информацията във вашия бизнес план е консистентна от първия до последния ред. Разминаване между финансовата част и тази, в която описвате тенденциите на пазара например, ще ви коства сигурно търсене на нов инвеститор, на който да демонстрирате идеята си.
Направете двойна проверка на всеки един факт, който включвате в презентацията си. От името на вашата собствена фирма, до най-дребните детайли.
10. Не прекалявайте с жаргона. Въпреки че много от инвеститорите се профилират в дадена област и имат задълбочени познания, това не е гаранция, че вашият проект попада в нея. Затова забравете за тежкия жаргон, на който обикновено комуникирате с колегите си. Придържайте се към кратки изречения, избягвайте сложните термини и обяснявайте идеите си в общодостъпни категории. Когато правите софтуер за транспортни компании, разкажете колко пари и време могат да спестят фирмите, които ще го използват, а не колко десетки хиляди реда сложен PHP код съдържа въпросното творение.
Как да структурираме бизнес план
Чувайки словосъчетанието „бизнес план“, повечето предприемачи си представят нещо формално, ненужно и досадно за подготвяне. Истината е, че писането на бизнес план всъщност е колкото формален акт, толкова и творчески. Освен това няма по-добър начин да установите силните и слабите страни на своя проект/идея от това да я/го разпишете максимално детайлно. Ето нашето предложение за примерна структура на вашия бизнес план:
1. Име на проекта.
2. Кратко резюме на идеята.
3. Продукти. Услуги. Пазарна реализация.
4. Бизнес стратегия и ценности.
5. Стратегия за маркетинг и продажби.
6. Производство.
7. Екип и управление на бизнеса.
8. Ключови рискове.
9. Финансова информация.