„Облачните“ приложения най-общо казано позволяват на своите потребители да използват отдалечени сървърни ресурси и приложения, работещи на тях, срещу заплащане. Приемат се за все по-добър вариант при малките и средни компании, които нямат достатъчно ресурс, за да инвестират в скъпи и сложни дейтацентрове и сървъри.
Повечето от „облачните“ услуги са добре познати и могат да се извършват и от вашите собствени сървъри, но едва ли толкова гъвкаво и ефективно. Ако пък сте толкова малка компания, че дори не можете да си позволите сървър и служител, който да се грижи за него, то нямате голям избор.
1. Електронна поща е пример за „облачна“ услуга. Писмата ни се пазят на отдалечен сървър, до който достигаме, използвайки определени протоколи. Доставчикът на услугата е свободен да ни предостави допълнителни екстри като антивирус или спам филтър. Всяка уважаваща фирма трябва да има поща @уважаваща_се_фирма.
2. Развиващи се сайтове. Много нови сайтове биват претоварени от големия потребителски интерес. Хостването в голяма сървърна ферма или доставчик на „облачни услуги“ автоматично ви избавя от подобни проблеми. Освен, ако цялата галактика не се наговори да посети едновременно точно вашия сайт.
3. Онлайн съхранение. Съхранявайки документите (и другите си файлове) в „облака“, а не на вашия персонален компютър, получавате достъп до тях във всеки един момент. Стига да имате връзка с интернет. Преди да използвате подобна услуга обаче, задължително направете проучване за компанията, която я предлага. Не искате в един момент всичките ви важни документи да изчезнат безследно, нали?
4. Подвижен офис. Използвайте безплатните онлайн приложения за текстообразботка, таблици, презентации и обработка на изображения. Така ще спестите пари от закупуване на скъпи лицензии. Принципно услугите на големи компании като Google например, са по-скоро сигурни, но винаги имайте едно наум, когато се доверявате на безплатни варианти за своя бизнес. Спомняте си как наскоро Skype излезе от строя за известно време, нали?