Всеки предприемач има свои причини да стартира бизнес. Много от направилите го твърдят, че така следват собствените си мечти или че решават някакъв проблем, който са срещнали в живота си.
Винаги можете да познаете какво е провокирало създаването на един бизнес, според него самия. Дали дава нова стойност, окуражава, помага, вдъхновява и обучава? Или просто промотира и продава продукти и услуги? Успешният бизнес може да бъде изграден по два начина – за хората или чрез хората.
Мотивацията е от голямо значение, когато става дума за стъпката в посока предприемачество и, ако я поемате поради погрешните причини, в крайна сметка няма да се похвалите с успех. По-добре е да размислите, ако стартирате бизнес поради някоя от следните причини:
1) Искате да спечелите много пари. Не всеки бизнес успява, да не говорим, че, за да успее, е нужна ужасно много работа, а тя по същество отнема много време. Ако искате печалба за една нощ, откажете се преди да вложите пари, които ще изгубите.
2) Модерно е. Бизнесът не е мода, той е рисково и трудоемко начинание, което ще изисква от Вас да му се посветите изцяло поне през първите 2-3 години.
3) Искате да командвате. Успешно можете да го направите и като мениджър в голяма фирма. Смисълът на стартирането на фирма не е в подобряването на социалния Ви статут, а в решаване на проблем.
4) Справяте се добре с нещо. Това е добре като за начало, но не е достатъчно. За да правите бизнес от това, което умеете, трябва да имате визия, стратегия, яснота как ще го предлагате и продавате, на кого, на какъв пазар и пр. и пр.
5) Искате да се докажете пред някого. Бизнес не се стартира на инат. Защото не можете да очаквате, че този инат ще поддържа ентусиазма и мотивацията Ви и накрая няма да се окаже, че не сте щастливи, а просто работите, защото сте започнали заряди някой друг. Стартирайте бизнеса заради себе си, заради своето желание да решите някакъв проблем, да направите някого щастлив, да улесните живота му, а и за да обичате онова, на което отделяте работния си ден.
6) Искате да се занимавате само с малък пазар. Вие в крайна сметка излизате на него, за да отговорите на някаква нужда. Това, че малкият пазар я има, не значи, че други пазари я нямат. Не можете да очаквате да успеете, ако не се развивате.
7) Искате да правите едно единствено специфично нещо. Не можете да стеснявате така хоризонта си и да очаквате добри резултати. Пък и дори действително да се занимавате с изключително специфична дейност, като реставрация на картини да речем, все пак ще трябва да се занимавате и с маркетинг, и с данъци, и със счетоводство и т.н.