Не искате клиентите да свързват компанията ви с повърхностно послание от типа на „ние можем”, „за по-добър свят” или „в полза на клиента”? Тези и други подобни послания звучат добре, но проблемът е, че могат да се отнесат към всичко – от компания за производство на мека тоалетна хартия, която „може” да я прави, до оръжейна фирма, която работи „за по-добър свят”, продавайки своите продукти на терористични организации в Близкия изток.
Измислянето на добър слоган не е лесна работа. Напълно възможно е да прекарате десетки часове в компанията на най-креативните служители на компанията си и пак да не успеете да измислите нищо достатъчно добро. В други ситуации, добрият слоган просто изниква от нищото и вече знаете, че той е подходящ за вашата компания.
Всъщност, копирайтърите, които се занимават с измислянето на слогани за големи корпорации, твърдят, че най-често вдъхновението идва на най-необичайни места. При това, когато най-малко очаквате.
Въпреки това ви предлагаме няколко съвета, които могат да ви помогнат да предизвикате вдъхновението и измислите най-добрия слоган за компанията си.
1. Разчитайте на случайността. Може да сте работили вече няколко седмици върху слогана си и да си мислите, че сте достигнали до най-добрия вариант. Това обаче не означава, че трябва да спрете да говорите за него с възможно най-много хора. Често тяхната реакция ще ви провокира да погледнете на нещата от друга страна, а в немалко случаи слоганът в груб вид се ражда още в първото изречение на току-що запознатия с общата картина събеседник.
2. Целете се в емоцията. Тя може да бъде от всякакъв вид, но е важно, когато човек чуе или прочете вашия слоган, да изпита емоция. Дали ще го върнете в детските му години, ще го накарате да се почувства млад, свободен или ще заложите на патриотична нотка, зависи изцяло от вас и вашите цели.
3. Бъдете умерени. За разлика от логото, слоганът може да се сменя сравнително често, за да отразява промените в целите на компанията. Основното предизвикателство е да казва съвсем ясно съобщение на потребителите. Важно е да уцелите баланса между релевантността към основната ви дейност и същност и свежестта на посланието. Най-лошият вариант е, когато потребителят прочете вашия слоган, да се почувства объркан или да се осъмни в нещо.
Сменянето на посланието твърде често или изпращането на такова, което може да обърка или подведе клиентите ви, може да доведе до неблагоприятни последици за вашия бранд. Точно както ще го направи некачествен продукт или лошо потребителско обслужване.
Хубавата новина е, че добре разработеният бранд може да изгради непоклатима връзка между вас и потребителите ви. Така че си заслужава да вложите всичко от себе си в изграждането му.
4. Провокирайте действие. Звучи лесно, нали? Just do it е перфектен пример. Истината е обаче, че за да успеете да измислите добър провокиращ действие слоган, трябва изключително добре да познавате аудиторията си. Трябва да знаете какво харесва тя да прави и какви емоции ще предизвикате в нея, подканвайки я да извърши нещо.
5. Не използвайте „модерни” думи. Иновация, глобален, сила, зелено, еко – ще си направите услуга, ако стоите далеч от тези думи, когато създавате своето послание. Потребителите са заляти с тях от всевъзможни канали. Не искате вие прост да се слеете в океана от идентични послания, нали?