Добрата бизнес идея е тази, която би могла да промени нещо и реално може да бъде изпълнена. Същността на генерирането на добри идеи е свързана със слушането и ученето. Слушането най-вече на ситуации, за които ви пука и на хората, замесени в тях. Разработени са много процеси за генериране на идеи, но не чак толкова много за познаване на най-добрите от тях. Ето няколко съвета в тази насока.
1. Формулирайте в едно изречение. След като трябва да избирате измежду много идеи, това е един от начините да познаете по-добрите от тях. Опитайте се да обясните всяка една в рамките на едно изречение. Тези, които наистина си заслужават, ще могат да се разкажат кратко и ясно. Идеите, които трябва да обясните, изписвайки цяла тетрадка, рядко си струват.
2. Споделете. Разкажете на приятели, познати, колеги за своята идея. Слушайте се внимателно в техните коментари, но имайте предвид, че има шанс те да не я харесат, защото не разбират точно какво им казвате. Някои добри идеи са трудно разбираеми преди да бъдат реализирани на практика.
3. Печалба. Обмислете дали идеята ви може да бъде превърната в печеливш бизнес. По какъв начин точно може да се печели от нея, след колко време, какви суми? Ако не, то помислете дали има достатъчно силен социален аспект, за да може да се финансира чрез дарения.
4. План. Извадете един бял лист (или по-добре отворете един нов текстов документ) и направете план за следващите 6 месеца.
– Къде искате да стигнете.
– Какво ще ви е необходимо (хора, пари, време, специфично знание, материали и т.н.)
– Как ще отидете там, където искате да стигнете.
– Определете кои са хората, които биха ви помогнали.
– Изгответе график за следващите 6 месеца.
5. Разпишете идеята си. Оставете я да отлежи няколко дни. Прочетете я отново. Ако пак ви се струва добра, и сте изпълнили всички съвети дотук, започнете реализацията й.
И все пак не забравяйте, че: “най-добрият начин да имате добра идея, е да имате много идеи”, Линус Поулинг.
Как да подредя идеите си
Повечето предприемачи са като машини за идеи. Всеки ден им хрумват нови и нови. Разбира се не всички стават. Ето няколко съвета как да отсеете най-потенциалните.
1. Записвайте всяка нова идея. Новите хрумвания за бизнес, продукт, услуга или стратегия често идват на нетипични места – в автобуса, докато сте на кино или театър, по време на лекция. Когато ви връхети поредната добра идея за световно господство или поне добър бизнес – запишете я на момента.
2. Първо сито. След като сте изписали два тефтера, няколко десетки хвърчащи листчета и салфетки с добри идеи, трябва да ги подредите. Голяма част от тях вече няма да ви се струват толковоа добри, отделете им по няколко минути. Помислете и, ако не видите потенциала в тях, забравете ги на този етап. Оставете само тези, които все още ви се струват повече от релевантни.
3. Възможности. Прегледайте списъка си с идеи и извадете само тези, за които имате ресурси и възможности да реализирате към този момент. Другите оставете за по-добри времена.
4. Точен момент. За да се развие една добра идея, трябва да бъде реализирана в точния момент. Ако е прекалено рано, много вероятно е пазарът да не е готов за нея. Ако се забавите обаче, ще загубите предимството да сте първи на даден пазар.