Коя е най-удачната юридическа форма, под която едно лице може да извършва търговска дейност зависи от това каква точно е дейността, от целите, които си поставя, от това колко лица са собственици и колко ще полагат личен труд и други подобни въпроси. Българското законодателство предлага следните видове търговци:
I Едноличен търговец – физическо лице;
II Търговски дружества – юридически лица.
Юридическите лица биват:
1. Събирателно дружество;
2. Командитно дружество;
3. Дружество с ограничена отговорност, тук се включва и едноличното дружество с ограничена отговорност;
4. Акционерно дружество;
5. Командитно дружество с акции.
Най-често използваните в практиката форми на съществуване на фирма са дружество с ограничена отговорност (ООД), еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД) и едноличен търговец (ЕТ).
Особености на ЕТ и ЕООД като юридически форми на съществуване на предприятие, които биват както предимства, така и недостатъци на едната пред другата форма.
Отговорност на учредителя
Едноличния собственик на ЕТ отговаря пред кредиторите на ЕТ с цялото си имущество – имуществото на ЕТ-то и личното си имущество което притежава като физическо лице.
Едноличния собственик на капитала отговаря пред кредиторите на ЕООД ограничено – до размера на дяловата си вноска в капитала на дружеството.
Капитал
Не е необходим първоначален капитал за да се регистрира ЕТ.
Необходим е първоначален капитал за да се регистрира ЕООД и той е в размер на минимум 2,00 лв. според Търговския закон.
Регистрация
В Търговския регистър за ЕТ.
В търговския регистър за ЕООД.
Такси за регистрация
За ЕТ – 35,00 лв. + банкови такси.
За ЕООД – 110,00 лв + банкови такси.
Задължения за регистрация по ЗДДС
Не се изисква задължителна регистрация по ДДС при създаването на ЕТ. Задължение за регистрация по ДДС възниква при набиране на оборот за последната 1 година в размер на 50 000.00 лв.
Не се изисква задължителна регистрация по ДДС при създаването на ЕООД. Задължение за регистрация по ДДС възниква при набиране на оборот за последната 1 година в размер на 50 000.00 лв.
Данък печалба (Данък върху доходите)
За ЕТ – 15%. Данък върху дохода се удържа след приспадане на внесените през годината задължителни осигуровки за самоосигуряващо се лице.
За ЕООД – 10%
Други данъци
За ЕТ – дължи се патентен данък за някои видове дейности, упражнявани под формата ЕТ. Размерът на патентния данък е в зависимост от вида дейност и населеното място, където се упражнява дейността. За справка – Закон за местните данъци и такси.
За ЕООД – дължи се данък върху изплатените на съдружника дивиденти. Данък дивиденти е в размер 5% от сумата на изплатения дивидент.
Задължения за осигуряване на собственика
Задължение за осигуряване възниква за работещо ЕТ (ЕТ-то да развива дейност). Собственикът на ЕТ, който работи в ЕТ-то трябва да се осигурява по един от следните начини:
1) Като самоосигуряващо се лице
2) Като лице, работещо по трудов договор
Задължение за осигуряване възниква за работещо ЕООД (ЕООД-то да развива дейност). Собственикът на ЕООД, който работи в ЕООД-то трябва да се осигурява по един от следните начини:
1) Като самоосигуряващо се лице
2) Като лице, работещо по трудов договор
3) Като лице, работещо на договор за управление
Самоосигуряване на собственика
За ЕТ – вноските за осигуровки, внасяни през годината СЕ приспадат от облагаемата печалба
За ЕООД – вноските за осигуровки, внасяни през годината НЕ СЕ приспадат от облагаемата печалба
Размер на осигурителния доход
За ЕТ
1) Самоосигуряващо се лице – избран месечен осигурителен доход, но не по-малко от 420,00 лв.
2) Лице на трудов договор – осигурителния доход се определя по Таблицата за минималния минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии (за справка – Приложение 1 от КСО)
За ЕООД
1) Самоосигуряващо се лице – избран месечен осигурителен доход, но не по-малко от 420,00 лв.
2) Лице на трудов договор – осигурителния доход се определя по Таблицата за минималния минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии (за справка – Приложение 1 от КСО)
3) Лицата по договор за управление – осигурителния доход се определя по Таблицата за минималния минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии (за справка – Приложение 1 от КСО)
Задължение за довнасяне на осигурителни вноски в края на годината
За ЕТ – има, ако облагаемата печалба е по-висока от направените през годината осигурителни вноски.
За ЕООД – няма задължение за довнасяне на осигуровки без значение какъв е размера на печалбата и на вноските.