Ако анализът на семейния бюджет е показал вашата кредитоспособност, тогава трябва да знаете още няколко неща относно самата процедура за кандидатстване за заем. Първият е, че банките, освен лихвите по заем, почти винаги изискват и плащане на различни видове комисионни, еднократни и месечни.
Различните банки наричат тези комисиони по различен начин, някои банки ги наричат „комисионни за откриване и поддържане на сметка“, някои просто „банкови комисионни“. Еднократна комисионна обикновено съществува във всяка банка и е средно 1-2% от сумата на заема, въпреки че понякога банките я изчисляват от оценената стойност на земята.
Банките имат месечни комисионни, при които лихвеният процент за използване на заем обикновено е по-нисък, но месечната комисионна значително увеличава цената на заема. Месечната комисионна може да бъде изчислена както върху салдото по кредита, така и върху първоначалната сума на кредита, което обикновено е по-малко изгодно за кредитополучателя.
Също така е необходимо да се вземе предвид, че банките обикновено изискват застраховка за земя на кредит, а някои банки също изискват застраховка за вас срещу злополука или живота ви. Някои банки изискват допълнителна застраховка за собственост – собственост върху земя. Всички тези застраховки ще ви струват приблизително 1-1,5% от пазарната (оценена) стойност на земята за всяка година на използване на заема.
Вече сте готови да изберете банка. Когато се обадите в банката, трябва да разберете следната информация:
Какъв е максималният срок за поземлен заем?
Лихвените проценти и как те зависят от параметрите на поземления заем (срок, собствена вноска)?
Каква е сумата на първоначалното плащане?
Какви са комисионните на банката: еднократни, месечни, какви са техните размери?
Има ли комисионни (глоби) за предсрочно изплащане на заем и какви са те?
Какъв вид застраховка се изисква и колко струва?
Какво е обезпечението за заем?
Колко ще струват разходите за услуги за оценка на земята, нотариални услуги?
Какви допълнителни задължителни плащания ще трябва да платите?
След като съберете необходимата информация за условията за получаване на заем за земя в различни банки, трябва да я анализирате подробно и да изберете точно банката, в която условията ще ви задоволят най-много. След като изборът е направен, препоръчително е лично да дойдете в клона на банката или още по-добре в централния й офис и да поискате да се запознаете с договора за заем, ако е възможно, да вземете споразумението вкъщи и да се консултирате с независим експерт.
Източник: pss.bg