Смяташ, че системата, в която живеем днес е капиталистическа, а обществения ред – капитализъм? Всъщност фактите показват, че капитализмът отдавна го няма. Регулярно чуваме думичките „пазарна икономика“ по телевизията и се стараем да се убедим, че живеем в такава. Фактите обаче ежедневно ни показват, че случващото се у нас е твърде далеч от определението в кавичките.
Когато отиваме до локалния супермаркет, ние смятаме, че отиваме на място, където имаме огромен избор – избор на вид, качество, опаковка, промоционални количества, различни производители, търговски марки. Някак си, представяме си, че в супермаркета се предлагат продукти, които са създадени от различни умове, идеи, концепции.
Много хора дори прекарват живота си „робувайки“ на някаква търговска марка (например Apple, или Samsung). Житейските им виждания дори са повлияни от слогани-те на тези компании, или брендове. Тези хора живеят, изглеждат и дори мислят по начин, по който тези търговски марки препоръчват.
Когато отиваме до локалният супермаркет (който ние смятаме за висше творение на модерния капитализъм) ние дори сме готови да спорим коя марка храни или напитки е по-добра от другите. Готови сме да изхабим нервите си за да убедим някой друг заблуден и объркан хуманоид, че Pantene са по-добри шампоани от Head&Shoulders.
Каква е истината обаче?
Цялото „разнообразие“ от продукти, което виждаш в близкия до теб супермаркет, уважаеми читателю всъщност принадлежи на няколко фирми.
Смяташ, че имаш избор на продукти, които изразяват различни идеи и концепции? Помисли отново.
Компаниите, представени в нашите „големи“ супермаркети са не повече от 6-7. С голяма доза сигурност можем да кажем, че хората, които реално стоят зад тези малко на брой конкуренти са не повече от двама-трима. Между тях няма конкуренция. Смяташ, че между Ralph Lauren и DIESEL има конкуренция? Помисли отново. Как може да има конкуренция там, къде собственикът е един и същ? Нарича се измама. Измама на ума. Трик, който масовото невежество позволява да се случи.
Ние сме една много объркана раса.
Това не е капитализъм. Нарича се корпоратизъм. Би било нормално да заменим първата думичка с втората, но едва ли това ще се случи докато хората продължават да слушат хипнотизирано мейнстрийм медиите. Докато това продължава, всички ние ще ходим до близките магазини, ще се радваме на шаренийката от „различни“ продукти и опаковки около нас и ще си въобразяваме, че правим информиран избор, предоставен ни от нещо твърде неясно за нас, като думичката „капитализъм“.