Добрите мениджъри осъзнават, че щастливите служители са лоялни, продуктивни и нахъсани. За да бъдат такива обаче, трябва да се полагат целенасочени и добре осмислени усилия. Ето няколко конкретни съвета, които ще ви помогнат да направите служителите си по-щастливи на работното място.
Може би сте забелязали, че поведението на служителите като цяло се отразява на атмосферата в дадена организация. Ако по-голяма част от персонала е намусен и сърдит, то средата става тежка и не стимулира нито към по-добра продуктивност, нито към креативност. Това не се отнася само за компаниите, които разчитат на своите служители да бъдат тяхната „връзка” с потребителите, а и на тези с големи и шумни офиси, където краен клиент никога не е стъпвал.
Може би най-важното нещо е, че повишаването на заплатата не води автоматично до щастливи служители. Да, нивото на заплащането е много важно, но в малко случай е водещ мотив, който може да гарантира желаното „щастие”.
Дайте на служителите си повече свобода
„Щастието зависи от чувството на работниците, че имат повече контрол върху техния живот”, смята Гретчен Рубин, автор на The Happiness Project. Работодателите трябва да търсят начини да дадат повече контрол на работниците що се отнася до техните графици, среда и навици. Можете да дадете възможност на служителите да предложат техен вариант за гъвкаво работно време или за работа от разстояние. Така всеки служител ще може най-добре да се съобрази със своите лични задължения извън офиса, които са строго индивидуални, и със сигурност в резултат ще повиши удовлетворението от работата си.
Служителите трябва да имат и свободата да подреждат и аранжират работното си място по свое усмотрение. Това ще им даде допълнително усещане за контрол над ситуацията, а и служи като превантивна мярка срещу здравословни проблеми, свързани с неудобното работно място (болки в кръста, проблеми със зрението и др.). Целта е една – всеки служител трябва да създаде свое място, където да му е приятно да работи, а не да се чувства принуден и подтиснат.
Създайте вътрешнофирмено състезание, свързано с най-голям брой реализирани продажби. Обявете бонуси за най-добре представилия се служител/и. Така те ще имат усещане за повече контрол върху шанса да постигнат успех и най-вече ясна цел, изискваща максимална съсредоточеност и отдаденост.
Намалете стреса на служителите си
Повечето компании имат едно и също или много близко работно време. Както знаем, сутрин придвижването в градовете е най-трудно, задръстванията най-големи, а стресът, свързан със стигането до работното място не е никак малък. Не искате работниците ви да идват на работа вече ядосани и демотивирани, нали? За целта им дайте възможност да идват по-късно (или по-рано) на работа, за да не се налага да пътуват в най-натоварените часове. Премахнете санкциите за закъсняващите служители, ако има такива. Вместо това добавете правило, според което, закъснелите трябва да останат да отработят същото време след края на работния ден или в удобно за тях друго време.
Помогнете на служителите си да спрат да си губят времето
Крайните срокове са един от най-големите генератори на стрес на работното място. Той може да бъде значително намален, ако служителите използват по-ефективно времето си и завършват по-рано проектите си. Обмислете прилагането на някои подходи за намаляване времетраенето и увеличаване продуктивността от ежедневните срещи на персонала. Например – провеждайте ги без столове. Хората ще са по-склонни да говорят по същество, когато трябва да стоят прави през цялото време, докато даден колега разказва своите намерения към най-новата стажантка във фирмата.
Когато е възможно заменете срещите с конферентни разговори. Организирайте ги преди обяд или в края на работния ден. Така събеседниците ви ще са стимулирани бързо да се свърши предвидената работа, за да могат да отидат на обяд или в дома си.
Намалете стреса на служителите като създадете ефективна и систематизирана организация в офиса. Опишете всички процеси и се погрижете всеки служител да е наясно с тях. Назначете човек, който да отговаря бързо на всеки въпрос, свързан с процесите във фирмата.
Поощрете социализацията
Умерената комуникация е едно от сигурните средства да увеличите удовлетвореността на своите служители. „Взаимодействието с колеги дава на служителите по-добро настроение – оказва се, че това важи дори и за интровертите”, смята Гретчен Рубин, автор на The Happiness Project.
Начините за сплотяване на колектива са добре известни:
– организиране на team building с различни игри и предизвикателства
– организиране на фирмени тържества и мероприятия
– създайте доброволчески програми в извънработно време, в които да се включвате в смислени кампании
Създайте атмосфера на растеж
Както споменахме в началото работата би трябвало да е нещо повече от източник на приходи. Тя трябва да носи удовлетворение, да бъде предизвикателство и мотивиращ фактор в ежедневието на служителя. Много проучвания показват, че най-важно за хората, които търсят нова работа е нивото на „оценяване на свършената работа”. Т.е. най-добрият начин да накарате служителите си да се чувстват добре, е да им давате регулярен и задълбочен фийдбек за тяхната работа. Създайте атмосфера на растеж като започнете да организирате обучения на служителите си, за получаване на нови умения, поставете цели и, когато ги изпълните, организирайте тържества.