В днешно време предприемачите са по-фокусирани върху разработването на прототипи, чиято употреба да покажат, за да генерират обратна информация от клиентите и да помогнат на инвеститорите си да разберат какво предлагат и да спечелят спонсориране. А за много предприемачи привличането на вниманието на инвеститорите е ключов момент в стартирането на бизнеса.
Ето няколко причини, поради които инвеститорите обичат прототипите:
Те създават емоционална връзка. По-вероятно е един инвеститор да Ви даде парите си, ако има емоционална връзка с продукта Ви, а това може да стане чрез прототипа. Причината е, че отношението на хората спрямо продукта се променя, когато го вземат в ръце и го използват. Ако им се налага да си ползват въображението, за да разберат как работи нещо, надали ще се въодушевят.
Очакван е. Стандартите за прототипи са се повишили много през последните години и това е причинено от лесното и евтино 3D принтиране, ниските разходи за създаване на уеб сайт и т.н. Така че в повечето случаи един принципен модел е нещо, което се очаква от инвеститорите. Трябва да им предложите ниски разходи за производствени ресурси, ако искате да привлечете вниманието им. Така че, приятелите и роднините Ви да може да инвестират в начинанието Ви без да видят прототип, но не и инвеститорите.
Позволява да разберете къде се намирате в развитието на продукта. Не всеки стартиращ бизнес ще може да изработи максимално добър прототип. Очаква се все пак Вашият да е възможно най-добре изработен, а това помага на инвеститорите да видят до какво ниво сте стигнали като производствена разработка.
Дава възможност да се получи обратна информация. Много предприемачи доразработват продукта си докато търсят финансиране. Идеята е да получат пари, за да изготвят прототипа, да го представят на клиентите и да получат мнения от тях. А с реален продукт, бил той на прототипно ниво, е по-лесно да се даде мнение. Често се оказва, че това мнение дава неоценима помощ за доразвитието на прототипа в краен продукт.
Подчертава слабите страни. Прототипът може лесно да покаже слабостите, което е хубаво, защото помага на инвеститорите да разберат какви други ресурси ще са необходими за допълнителното и по-добро развитие на продукта.